Kuomet jums reikalingas nekilnojamo turto vertinimas?

Photo by Maria Orlova on Pexels.com

Specialistai, kurių pagrindinė specializacija yra tiek kilnojamo, tiek nekilnojamo turto vertinimas, pasakoja, jog jų praktikoje dažniausiai pageidaujama įvertinti nekilnojamą turtą, kai planuojama imi paskola būstui ar žemės sklypo pirkimui. Visi bankai ir kredito suteikimo bendrovės reikalauja tokio vertinimo, nes tai leidžia nuspręsti ar pirkinys atitinka tą sumą, už kurių bus perkamas. Tai visai nestebina, nes bankui neparanku įsigyti žemesnės vertės turtą suteikiant didesnę paskolą. Jeigu nutiktų taip, jog paskolos gavėjas taps nemokus, bankui nekilnojamą turtą teks parduoti padengiant savo išlaidas.

Dažną pirkėją ar pardavėją gąsdina mintis, jog tai keblus ir ilgas procesas. Tai priklauso nuo vertinamo turto apimties ir tikslo. Skubame nuraminti, procesas tetrunka apie 2-4 darbo dienas. Kad viskas būtų šiek tiek aiškiau, pateiksime pagrindinius turto vertinimo etapus:

  • Turto identifikavimas ir dokumentų analizė. Priklausomai nuo to, kokio tipo yra vertinamas turtas – butas, namas, žemės sklypas, kelių pastatų komleksas – nustatoma, kokių prireiks dokumentų. Dažniausiai tai būna kadastrinių matavimų bylos, o nebaigtiems namams – statybos leidimas, projektinė namo dokumentacija.
  • Turto apžiūra. Apžiūrą atlieka vertintojas arba jo asistentas. Užsakovas privalo suteikti galimybę apžiūrėti turtą tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Taip pat, vertintojas turi teisę fotografuoti.
  • Vertinimo ataskaitos rengimas. Gavus iš užsakovo reikiamus dokumentus, ir atlikus apžiūrą, rengiamos išvados – turto vertės ataskaita.
  • Dokumento įteikimas. Galutinai parengta ataskaita įteikiama užsakovui arba jo įgaliotam asmeniui.

Vienas esminių klausimų, kuris domina klientus – nekilnojamo turto vertinimo kaina. Nekilnojamo turto vertintojai pabrėžia, jog egzistuoja veiksniai, kurie neturi įtakos būsto, pastatų vertei. Svarbiausias toks veiksnys – tai kaina už kurią buvo įgytas turtas, investuotos lėšos  remontui ir pardavėjo ar pirkėjo lūkesčiai. Nekilnojamo turto vertinimas atskleis tikrą, realią šiandienos  kainą, neatsižvelgiant į tai, kiek jis kainavo anksčiau.

Tokioje veikloje besispecializuojantys specialistai primena, jog turto vertinimas užsakomas ne tik parduodant  ar perkant. Tokių paslaugų prireikia skyrybų, paveldėjimo, dovanojimo, turtinių ginčų atvejais. Šias paslaugas užsako ir teismai, bankai, įvairios įmonės ir kt.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.