Patarimai sodininkams – kaip, kur ir kada sodinti žaviasias hortenzijas

Visą vasarą gausiais, įvairiaspalviais žiedais lietuvių sodybas papuošiančias hortenzijas auginti lengva. Ši įvairialypė dekoratyvinių augalų rūšis sau vietą ras bet kuriame sode.

Priblokšti gali pasirinkimų gausa

Esama kelių skirtingų hortenzijų veislių. Štai pavyzdžiui laipiojančiosios hortenzijos yra žydintis vijoklis, kurį galima sodinti šalia aukštų medžių, žibintų, arkų, specialių vertikalių įtvirtinimų, arba namo sienos.

Tačiau dažniausiai Lietuvos soduose sutinkamas porūšis atmaina – šluotelinės hortenzijos. Taip yra dėl to, kad tai nereiklūs, šalčiui atsparūs krūmai ir dauguma jų veislių pakenčia lietuviškas žiemas. Kita aplinkybė, kalta dėl neblėstančio šių žydinčių lapuočių populiarumo – yra jų veislių įvairovė. Kiekviena šluotelinė hortenzija pasižymi savitumu, todėl pirkėjai visada turi iš ko pasirinkti. Šie augalai skiriasi savo žiedų gausumu, stotu ir žiedų spalva. “Little Spooky“ užauga vos iki pusmetrio, tačiau “Levana“ gali siekti net 3 metrų aukštį. Daug šluotelinių hortenzijų rūšių žydi baltai. Tačiau esama ir bordiniais ar purpuriniais atspalviais besipuočiančių krūmų. Nors daugumos veislių žiedynai dažnai būna 15-25cm skersmens, šiai tendencijai esama ir išimčių. Štai šluotelinė hortenzija “Hercules“ žiedynai siekia net 40cm ilgį.

Rečiau mūsų kraštuose sutinkamas porūšis yra didžialapės hortenzijos. Skirtingai nei jų šluotelinės puseserės, šios hortenzijos yra kur kas mažiau atsparios šalčiui ir reiklesnės augimo sąlygoms. Tačiau už savo lepuma jos atperka įstabiu žiedynų grožiu. Įdomus pavyzdys yra hortenzija “You & Me For Ever“, kurios spalva priklauso nuo dirvos, į kurią ji yra įsodinta, rūgštingumo lygio. Šarminėje arba neutralioje dirvoje jos žiedai įgaus rausvą atspalvį, tuo tarpu rūgščioje – retai gamtoje sutinkamą – sodriai mėlyną spalvą.

Hortenzijų sodinimo ir priežiūros ypatumai

Nors dauguma rūšių toleruos ir pusiau pavėsį, gražiausiomis spalvomis išraiškingi žiedynai sužibės pasodinus augalą saulėtoje vietoje. Taip pat svarbu parinkti gerai vandeniui pralaidžią dirvą. Didžialapės hortenzijos yra reiklesnės, tad jas geriausia sodinti užuovejoje. Kai kurioms jų rūšims praverstų ir apdengimas žiemą.

dav

“Dauguma hortenzijų mėgsta lengvai rūščią dirvą. Tokias dirvos sąlygas pasiekti galite naudodami tinkamas mulčiavimo priemones, o taip pat specialiai šiai augalų rūšiai pritaikytas organines-mineralines trąšas“- pataria internetinės dekoratyvinių augalų parduotuvės administratorius Lukas Kikūnas. Trašos padės skatinti ir hortenzijų žiedynų augimui bei jų spalvai išryškinti.

Kada yra tinkamiausias metas hortenzijoms sodinti?

“Iš grunto į gruntą“ augalus geriausia sodinti pavasarį arba rudenį, kadangi vasaros metu įkaitusi žemė gali smarkiai nudeginti augalo šaknis. Tačiau hortenzijas iš specializuotų augalų parduotuvių, kur jos auginamos plastikiniuose vazonėliuose ir jų šaknynas yra sandarus – sodinti galite ir vasaros laikotarpiu.

Hortenzijų pritaikymo želdiniuose galimybės

Hortenzijos gražiai atrodys tiek susodintos pavieniui, tiek grupėmis. Jos gali būti panaudojamos gyvatvorei apsodinti, o taip pat pasitarnaus kaip žavus akcentinis augalas alpinariume.

Dėl savo išraiškingų žiedynų, hortenzijos, o ypač ryškiaspalvės jų veislės, puikiai dera prie blankesnės spalvos augalų. Todėl šie žydintys krūmai dailiai atrodo kompozicijose su ornamentinėmis žolėmis, tokiomis kaip eraičinai, miskantai, melsvės bei soruolės.

Advertisement

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.