Kaip žiemą jaustis saugiam kelyje?

Kas užtikrinta saugumą?

Viena iš sunkiausių transporto priemonių eksploatavimo problemų – eismo saugumo užtikrinimo žiemos sezono metu problema, kadangi dažnas vairuotojas pamirštas, kad jau laikas keisti padangas. Žiemą visada yra rekomenduojamos žieminės padangos. Važiuojant slidžiais ir apsnigtais keliais, staigių posūkių metu, ypač esant nedideliam kreivio spinduliui ir per dideliu greičiu, gali nutrūkti avarinis stabdymas, staigus degalų tiekimo pasikeitimas, padangų kontaktas su keliu, to išvengti visada gali padėti žieminės padangos. Tuo pačiu automobilis įvažiuoja ar net išskrenda iš judėjimo trajektorijos, o tai daugeliu atvejų baigiasi eismo įvykiu, vien todėl, kad nebuvo pasirinktos žieminės padangos.

Oficiali statistika rodo, kad rudens-žiemos laikotarpiu įvyksta daugiau nei pusė didžiausių avarijų, nors bendras eismo intensyvumas šiuo metu mažėja, nes. daugelis automobilių savininkų neeksploatuoja savo automobilių, kad išvengti tokių eismo įvykių, žieminės padangos tam padės.

O

priežastis ta, kad nuvalytas sniegas ir ledas kelio dangą paverčia labai pavojinga būsena, dažnu atveju tiek žieminės padangos padeda išvengti netikėtumų, o ne universalios padangos.

Šiandien jau niekas neabejos, kad žiemos sąlygoms automobilius būtina aprūpinti naujais batais t.y žieminės padangos, tam, kad būtų užtikrintas geresnis sukibimas su apledėjusiu ar apsnigtu keliu.

Pagrindinė slydimo ant ledo priežastis (ar tai būtų padangos, mūsų batai, pačiūžos, rogių bėgikai ir t. t.) yra ploniausios vandens plėvelės susidarymas kontaktuojant dėl ​​ledo tirpimo kaitinant trinties metu, išvengti slydimo gali padėti kokybiškos žieminės padangos. Šis „vanduo“ žymiai sumažina trinties koeficientą: pačiūžoms ir bėgikams tai yra teigiamas veiksnys, tačiau mūsų batams ir padangoms tai kupina nenuspėjamų pasekmių.

Žieminės padangos protektoriaus elementų aprūpinimas daugybe labai plonų zigzago plyšių (lamelių) , išdėstytų skersine padangos sukimosi kryptimi. Tokios žieminės padangos populiariai vadinamos „Velcro“. Riedant tokiai padangai lamelės nuosekliai deformuojasi viena po kitos, sukurdamos daug aštrių kraštų, susikibusių su ledu, o vandens plėvelė sunaikinama. Važiuojant apsnigtais keliais ir jeigu Jūsų pasirinkimas žieminės padangos, būtina užtikrinti gerą protektoriaus savaiminį išsivalymą nuo sniego. Todėl protektoriuje sukuriami platesni grioveliai ir šoniniai „grioveliai“ , pirmenybę teikiant kryptiniam raštui. Tai kas išdėstyta yra būdinga nedygliuotoms padangos. Nedygliuotos žieminės padangos yra vadinamos ir žymimos žodeliu STUDLESS (nedygliuotos).

Dygliavimas

Kitos žieminės padangos gali būti su neslystančiais dygliais. Tokių padangų protektorius suprojektuotas kitaip nei nedygliuotų padangų, tačiau jos vis tiek žieminės padangos. Čia protektoriaus ąselės turi mažiausiai 1,5 cm2 be plyšio plotą smeigės montavimui, storesnį protektoriaus sluoksnį po grioveliu, kad būtų užtikrintas patikimas smeigės sukibimas su smeigtuku. Padangų aprūpinimas spygliais žymiai padidina jų sukibimą ir sukibimą su apledėjusiu keliu, sumažina stabdymo kelią 40-50%, tokios žieminės padangos yra tikrai saugios ir rekomenduojamos specialistų žiemą. Taip pat žymiai padidina automobilio kreivinio judėjimo saugumą ir atsparumą slydimui, tokios žieminės padangos yra labai paklausios Lietuvoje.

Šiuo metu yra daug smeigių modifikacijų, tačiau iš esmės jos skirstomos į du pagrindinius tipus: vienbriaunius ir dvibriaunius, tokiomis smeigėmis būna aprūpintos žieminės padangos. Keleivinėms padangoms dažniausiai naudojamos padangos su vienu flanšu , tačiau vis dažniau tokiose smeigėse atsirado šiek tiek mažesnio skersmens nei pagrindinis skersmuo stabilizuojantis flanšas, kuris neleidžia cheminėms ir abrazyvinėms medžiagoms prasiskverbti tarp smeigės ir gumos, atlaisvina smeigę lizde ir užtikrina jos patikimumą. sulaikymas protektoriaus briaunos gumoje. Smailiui būdingas flanšo ilgis ir skersmuo. Keleivinėms padangoms dažniausiai naudojami 10–13 ilgio ir 8 mm skersmens smaigai. Renkantis žieminės padangas, visada konsultuokitės su padangų specialistu, kadangi galite matyti kiek daug yra pasirinkimų.

Norint sumontuoti spygliukus protektoriuje, reikalingos aklinos skylės-lizdai. Jie gaminami tiek tiesiogiai vulkanizuojant padangas pas gamintoją, tiek gręžiant. Tokio lizdo skersmuo turėtų būti maždaug 2 kartus mažesnis už smeigės korpuso skersmenį. Žieminės padangos gali būti ir dygliuotos, ir nedygliuotos.

Žieminės padangos dygliavimą atlieka patys gamintojai. Taip pat žieminės padangos dygliavima atlieka ir padangų pardavėjas, tačiau tuomet kyla garantijos problemų, nes atsakomybę už dygliuotų padangų kokybę dalijasi padangos gamintojas ir įmonė kuri digliavo padangas. Jei žieminės padangos gamintojas identifikuojamas pagal prekės ženklą arba tiesioginį pavadinimą, tai neoficialus asmuo kuris dygliuoja padangas dažniausiai būna anoniminis. Todėl dygliuotas žieminės padangas stenkitės įsigyti tik specializuotose firminėse parduotuvėse. Jie turėtų žinoti, kas dygliavo padangas ir ar tokios žieminės padangos tikrai buvo dygliuotos.

Žieminės padangos protektorius sumontuotų smeigių skaičius, dygliavimo schemos skirtingų gamintojų labai skiriasi. Iš esmės daroma prielaida, kad žieminės padangos sąlyčio su atraminiu paviršiumi srityje turi būti 8-12 smeigių. Sumažėjus dyglių skaičiui ant žieminės padangos, sumažėja žieminės padangos sukibimas su apledėjusiu keliu, padidėjus dyglių susidėvėjimui, triukšmas, mažėja transporto priemonės našumas važiuojant sausu keliu, tokios žieminės padangos gali būti nebesaugios.

Ant žieminės padangos spygliai paprastai dedami į kraštutines protektoriaus briaunas taip, kad sudarytų 6–8 eilutes. Keleivinės žieminės padangos optimali dyglio išsikišimo iš guminio protektoriaus elemento vertė yra 1-1,5 mm. Esant mažesniam išsikišimui, smeigių efektyvumas mažėja, o esant didesniam, jas veikia nuolatinis momentas, dėl kurio atsiranda netolygus žieminės padangos susidėvėjimas, guminių plyšimų susidarymas aplink smeiges ir vėlesnis jų praradimas.

Be to, dygliuotos žieminėse padangos ​​slėgis turėtų būti palaikomas apie 0,2 atm. daugiau nei ne žieminės padangos.

Dygliuotos žieminės padangos turi būti montuojamos ant visų transporto priemonės ratų. Naudojant žieminės padangos tipo padangas reikia vengti staigių pagreičių ir lėtėjimo, pirmus 3-4 šimtus kilometrų reikia važiuoti vidutiniu greičiu, kad lizduose esantys smaigaliai tinkamai „įsileistų“. Žieminės padangos norint permontuoti, reikia išlaikyti sukimosi kryptį.

Dygliuotos žieminės padangos automobiliams buvo pradėtos montuoti praėjusio amžiaus 60-aisiais. Šiuo metu žieminės padangos leidžiamos eksploatuoti daugelyje šalių: Austrijoje ir Anglijoje, Skandinavijos šalyse, Islandijoje ir Argentinoje, Kanadoje ir šiaurinėse JAV valstijose, Lietuvoje ir kitose šalyse. Yra šalių, pavyzdžiui, Vokietijoje, kur žieminės padangos dygliuotos griežtai draudžiamos, ten taip pat yra tie, kur jų naudojimas ribotas.

Tačiau šiandien nesutaikomi ginčai dėl dygliuotos žieminės padangos tinkamumo vis dar tęsiasi. Žieminės padangos oponentai, gindami savo požiūrį, kalba apie kelio dangos sunaikinimą su spygliais, triukšmo padidėjimą , kancerogeninio asfaltbetonio ir gumos dulkių susidarymą , išmuštų spygliais, jiems labiau patinka Velcro nedygliuotos žieminės padangos. Manome, kad su tuo sutikti galima.

Bet vis tiek…, objektyviai žiūrint, neslystantys smaigai ant žieminės padangos vis dar yra vienintelis patikimas argumentas prieš ledą. O kalbant apie daugelio žmonių gyvybių išsaugojimą, sunku prieštarauti, kad dygliuotos žieminės padangos yra blogis.


Pabaigai keli patarimai ir rekomendacijos. 

Žieminės padangos be dyglių kalba pačios už save, bet jei žieminės padangos yra dygliuotos, tada ant automobilio jie, kaip minėta aukščiau, turėtų būti visos padangos. Žieminės padangos naudojimas tik ant varomųjų ašių yra pseudoekonomija. Montuojant žieminės padangos tik ant priekinės ašies, galinės ašies sukibimo jėga bus ženkliai mažesnė nei priekinės, taip pat kyla automobilio slydimo (sukimosi) pavojus aplink priekinę ašį; kai žieminės padangos montuojamos tik ant galinės ašies, taip pat atsiranda priekinės ir galinės ašių padangų sukibimo jėgų disbalansas, o važiuojant posūkiuose kyla slydimo pavojus. Likęs žieminės padangos protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis kaip 4 mm. Kai iškrenta 25% spyglių, reiktų rinktis iš naujos žieminės padangos, kitu atveju ji tampa neveiksminga. Esant žemai temperatūrai, manometro užregistruotas slėgis padangoje gali būti mažesnis nei yra iš tikrųjų. Jei, pavyzdžiui, esant normaliai temperatūrai (18-20 ° C) padanga pripūsta iki 2 atm, tada esant 8 ° C manometras rodys 1,9 atm. Todėl žiemą matuojant slėgį prietaiso rodmenys gali būti neteisingai interpretuojami.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad apledėjęs kelias 2 kartus slidesnis nei kelias, padengtas sniegu, taip pat 4 kartus nei šlapias kelias ar tirpstančio sniego padengtas kelias, ir paskutinis pastebėjimas, kad 8 kartus slidesnis nei sausas, todėl šiuo atveju žieminės padangos tikrai rekomenduojamos.

Taigi žieminės padangos naudojimas žiemą yra gyvybiškai būtinas, tai yra mūsų sveikata ir saugumas. Kam patiks kokios žieminės padangos: Velcro ar dygliuotos – skonio, noro ir galimybių reikalas. Bet visi „keiskime batus“ žiemai, o tuo pačiu keiskime elgesio kelyje stilių: laikysimės „Kelių eismo taisyklių“, maloniai, gerbkime vieni kitus (juk mes visi vienodi kelyje, kaip pirtyje).

Klaidų kaina ir per didelė, todėl žieminės padangos manome yra privalomos. Saugokime vieni kitus kelyje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.