Verslo dovanų etiketas – ką reikia žinoti

Visi mėgsta gauti dovanas, tačiau išrinkti dovaną gali būti gana sudėtinga užduotis. Dar sudėtingiau, kai kalba pasisuka apie verslo dovanas. Juk verslo dovanos teikiamos ne tik darbuotojams ar kolegoms, tačiau ir partneriams ar klientams, netgi valstybių atstovams. Kuomet reikia teikti dovanas žmonėms, kurių asmeniškai nepažįstate, patarimas „pasidomėkite žmogaus pomėgiais“ tikriausiai nesuveiks. Tenka rinktis kitaip – atsižvelgiant į verslo dovanų etiketą bei turimas žinias apie įmonių verslo politiką.

Verslo dovanos užsienio partneriams

Užsienio partneriams ar klientams, kolegoms užsienio šalyje visada tinka „lauktuvės“ iš Lietuvos. Tačiau net ir tada, svarbu pasitikrinti kokios yra tradicijos konkrečioje dovanos gavėjo šalyje, kad nesuklystumėte pasirenkant. Tuo labiau, kad kiekviena šalis turi savo savitų tradicijų ir papročių, susijusių su dovanomis.

Štai pavyzdžiui, kinai vertina skalsumą ir kuklumą, tad juos nuvilsite pernelyg prabangiomis dovanomis. Rinkitės kažką lietuviško, bet kuklaus arba pateikto kukliai, neiššaukiančiai. Anglijoje brangios dovanos būtų vertinamos kaip kyšis. Prancūzai vertina intelektualias dovanas, tad susiejus tai su Lietuva, geriausios dovanos būtų knygos apie Lietuvą, kvietimai į renginius, kurie vyks Lietuvoje.

Lenkijoje tikimasis sulaukti dovanos per pirmąjį susitikimą. Tuo tarpu JAV dovanos nėra būtinos, o galimos tik po sandorio sudarymo. Estai ir latviai dovanų nelaukia, bet tikrai bus pamaloninti nedideliu suvenyru iš Lietuvos.

Paminėjome tik kelias šalis, o jau matosi, kad tradicijos gali itin skirtis. Todėl būtinai pasikonsultuokite su verslo dovanų specialistais, kad parinktumėte tinkamą dovaną, žinotumėte kada ir kaip ją įteikti. Tuomet tikrai padarysite gerą įspūdį.

Dovanų rinkimo ir dovanojimo subtilybės Lietuvoje

Svarbių susitikimų metu dovanos yra dažnas pasirinkimas. Dažniausiai įteikimas vyksta susitikimo pabaigoje. Geriausias sprendimas rinktis dovaną susijusią su įmone, su miestu iš kurio esate. Verslo suvenyrai negali būti dovanojami tie patys du kartus iš eilės. Tad jei esate įpratę dovanoti dovanas į kairę ir dešinę, turėkite duomenų bazę ar priminimą, kada, kam ir ką dovanojote.

Priimtinomis verslo dovanomis Lietuvoje yra laikomi verslo suvenyrai, saldumynai, odos, stiklo, keramikos, metalo gaminiai. Ilgiau pažįstamam verslo partneriui galima dovanoti ir brangesnio, įdomesnio alkoholinio gėrimo, tačiau pastaruoju metu šis pasirinkimas yra rečiau rekomenduojamas. Iš tekstilės, priimtina dovanoti kaklaraištį. Tačiau kitų dalykų, tokių kaip marškiniai, kepurės, kojinės dovanoti nepriimtina. Taip pat negalima dovanoti parfumerijos.

Lietuvoje didelį vaidmenį vaidina dovanos pakuotė ir pateikimas. Todėl sugalvoti ką dovanoti yra viena, tačiau būtina ir tinkamai, dailiai dovaną supakuoti. Įteikiant būtina pasakyti keletą žodžių bei pasakyti palinkėjimą.

Dovana gali nebūtinai būti materiali, vis dažniau dovanojamos ir patirtys –bilietai į renginius, kuponai pramogoms, dovanų čekiai restoranuose, degustacijos ir pan. Svarbiausia, jog dovana nebūtų labai brangi ir nebūtų įpareigojanti.

Dovanos vadovui

Atskira tema yra dovanos savo įmonės vadovams. Pirmiausia, dovanų vadovui teikti yra neįprasta ir neitin priimtina, ypač jei kiekvienas darbuotojas teikia atskirai. Tai gali būti laikoma pataikavimu ar kyšiu. Todėl jei reikia pasveikinti vadovą, dovana turi būti nuo viso kolektyvo. Be to, tai neturi būti brangi dovana, geriau kažkas simboliška, kuo vadovas galbūt net galėtų pasidalinti su darbuotojais – saldumynai, pyragas, valgomos puokštės ir pan. Jei dovana vadovui teikiama asmeninės šventės proga, tuomet tai galėtų būti kažkoks konkretus, asmeniškai vadovui skirtas daiktas. Pasimetusiems ar nežinantiems, kokią dovaną išrinkti paskutinė minutę, verta prisiminti, jog gėlių puokštė tinka visada.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.