Saulės energija, šildanti ir įžiebianti šviesą mūsų namuose

saulės elektrinė

Dar neseniai paprastam žmogui galėjo kilti klausimas – kokia dar saulės energija? Elektra iš saulės šviesos? Tačiau tiems, kas domisi fizika ir mokslu plačiąją prasme, klausimų tikrai nekyla. Žmogaus kūne taip pat nuolat vyksta elektriniai reiškiniai – neuronai veikia elektros principu ir informacija mūsų kūnuose perduodama tuo pačiu būdu. O atrodė neįmanoma, tiesa?

Saulės elektrinės veikia fotovoltiniu principu. Iš tiesų tai net egzistuoja saulės baterijų bei saulės energijos technologijų mokslo pavadinimas – fotoviltika. Šis principas aiškina, kaip saulės energija dėka minėto fotoviltinio efekto virsta elektros energija. Pagrindinis parametras – jos naudingumo koeficientas, kuris nusako, kiek procentų saulės energijos paverčiama elektros energija. Deja, šimtaprocentinis energijos virsmas nėra įmanomas, nes patiriami energijos nuostoliai, kurie yra natūralus fizikinis reiškinys. Pirmosios saulės jegainės turėdavo vos kelių procentų naudingumo koeficientą, o naujausios gali turėti ir keturiasdešimties procentų naudingumo koeficientą.

Saulės energijos panaudojimas yra labai paprastas ir technologiškai nesudėtingas procesas. Iš tiesų tai pakanka vieną kartą įsirengti saulės elektrinę ir investicija yra ilgaamžė – jos nereikalauja jokios specialios priežiūros. Visą darbą atlieka saulė. Žinoma, reikia nepamiršti atsižvelgti į paprastus fizikinius reiškinius. Niutono dėsnis teigia, kad energija iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta. Ypač saulėtą ir ilgą vasaros dieną elektros energijos galima prigaminti tiek, kad jos niekaip neišnaudos įprastas namų ūkis. Todėl reikia pasirūpinti energijos perviršiu. Pats paprasčiausias būdas yra sutarties su elektros tiekėju sudarymas. Namų ūkiams, kurie gamina elektros energiją, elektros tiekėjai gali pasiūlyti elektros pasaugojimo paslaugą. Tai reiškia, kad jei namų ūkis pagamina elektros perteklių, jis yra siunčiamas į bendrą elektros tinklą ir atiduodamas kitiems vartotojams, o kai namų ūkiui trūksta energijos, jis ją susigrąžina. Taip namų ūkis tampa mažuoju elektros energijos gamintoju ir tiekėju. Žinoma, paslauga nėra nemokama, tačiau ji padeda išspręsti saulės energijos naudingumo netolygumus žiemos ir vasaros periodais, kai dienos ilgio ir saulėtų dienų skaičius skiriasi dramatiškai.

Saulės elektrinės ir saulės energetika yra puiki alternatyva siekiant energetinės nepriklausomybės. Jei vis daugiau namų ūkių rinktųsi tapti ne tik pasyviais elektros vartotojais, bet ir gamintojais, gerokai sumažėtų centralizuotos elektros energijos tiekimo poreikis ir atsirastų būtinybė peržiūrėti energetikos politiką. Be to, norintiems įsirengti saulės jėgainę savo namuose, galioja lengvatos bei skiriama parama. Todėl verta pasinaudoti šia galimybe ne tik dėl ekologinio požiūrio, bet ir vertinant tai iš pragmatinės pusės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.