Televizoriai. Kaip išsirinkti?

televizorius
Photo by JESHOOTS.com on Pexels.com

Televizorius – pirkinys bent 5 metams, tad prieš perkant būtina gerai pagalvoti, kokį išsirinkti. Kineskopinių televizorių era eina į pabaigą, tad perkant naują jau reikėtų rinktis plokščiaekranį televizorių, kuriuo galėsite mėgautis artimiausius 3-5 metus. Televizorių modelių yra didžiausia daugybė, jų pavadinimai sudaryti iš raidelių ir skaičiukų visiškai nieko nesako. Paprastam žmogui savo smegenis apkrauti modelių analizei tikrai nėra nei laiko, nei noro, nei reikalingų žinių.

Kaip išsirinkti televizorių? Nuo ko pradėti ieškoti pačio tinkamiausio modelio?  Kainos dabar interneto parduotuvės yra tikrai palankios, o vienas modelis nuo kito skiriasi labai minimaliai, tad kaina, kaip kriterijus turėtų būti paskutinėje vietoje.

Pirmiausiai užduokite sau keletą klausimų, kurie padės geriau susiorientuoti šioje plačioje rinkoje.

1 klausimas: Koks atstumas nuo sienos, prie kurios stovės televizorius iki jūsų sėdėjimo vietos?

Keistas klausimas, tiesa? Bet jis yra vienas iš esminių, kuris padės išsirinkti, kokios įstrižainės televizoriaus jums reikia, jei statysite jį nedidelėje erdvėje. Retas kuris pirkėjas turi 50 kv. m. svetainę, kurioje paprastai žiūri televizorių. Paprastai plokščiaekraniai televizoriai yra naudojami nedideliuose kambariuose. Taigi, pasimatuokite atstumą nuo sėdėjimo vietos (sofos, fotelio, baro, kėdės ir pan.) ir užsirašykite. Rekomenduojamas žiūrėjimo atstumas yra 1,5-3 karto didesnis nei perkamo TV įstrižainė. Taigi, jei jūsų kambaryje nuo sienos iki sofos yra 180 cm, tai jums vertėtų įsigyti ne didesnį nei 46 colių įstrižainės televizorių.

Pagal šiuos apskaičiavimus galite nustatyti jums tinkančią TV įstrižainę. Šie apskaičiavimai galioja televizoriams, kurių raiška yra didelė – 16:9.

Įstrižainė Minimalus atstumas x1,5 Maksimalus atstumas x3
19“ (48 cm) 72 cm 144 cm
26“ (66 cm) 101 cm 198 cm
30“ (76 cm) 116 cm 232 cm
32“ (81 cm) 122 cm 240 cm
37“ (94 cm) 141 cm 282 cm
42“ (107 cm) 162 cm 320 cm
46“ (117 cm) 176 cm 351 cm
50“ (127 cm) 192 cm 381 cm
52“ (132 cm) 198 cm 396 cm
60’’ (152 cm) 228 cm 456 cm

Jei televizorius yra ne plačiaekranis (4:3 raiška), atstumas skaičiuojamas kur kas paprasčiau – dauginant iš 2.

Įstrižainė optimalus  atstumas x2
19“ (48 cm) 92 cm
26“ (66 cm) 132 cm
30“ (76 cm) 152 cm
32“ (81 cm) 162 cm
37“ (94 cm) 184 cm
42“ (107 cm) 214 cm
46“ (117 cm) 234 cm
50“ (127 cm) 254 cm
52“ (132 cm) 264 cm
60’’ (152 cm) 304 cm

2 klausimas. Kam bus naudojamas televizorius?

Dar vienas keistas klausimas, bet nuo jūsų atsakymų priklauso labai daug televizoriaus funkcijų, kuriomis naudositės dažniau ar rečiau.

Galimi atsakymai:

  • Tik televizijos žiūrėjimui ir niekam kitam;
  • Prie televizoriaus jungsiu namų kino sistemą, DVD leistuvą;
  • Televizoriuje norėsiu peržiūrėti nuotraukas, o kartais ir pasiklausyti mp3 muzikos iš USB atmintinės;
  • Prie televizoriaus jungsiu kompiuterį, nešiojamąjį HDD diską, universalų media leistuvą arba žaidimų kompiuterį;
  • Per televizorių noriu skambinti Skype, naršyti internetą, lengvai permesti failus iš kompiuterio į televizorių, prijungti savo išmanųjį telefoną.

Tik TV žiūrėjimui

Jei televizorius jums reikalingas tik paprastam televizijos programų žiūrėjimui, svarbiausi pasirinkimo kriterijai bus įstrižainė (pagal jūsų kambario išplanavimą), kaina ir keletas lyg ir nelabai reikšmingų dalykų. Vienas tokių dalykų yra integruotas DVB-T arba DVB-C imtuvas, kuris leidžia 14 skaitmeninės TV kanalų žiūrėti nemokamai. Jei jums pakanka tik lietuviškų programų ir net neketinate užsisakyti skaitmeninės TV paslaugų, rekomenduojame rinktis būtent tokius televizorius. Kitas paprasto televizoriaus su DVB-T/C imtuvu atributas – HD Ready raiška. Tai reiškia, kad jūsų televizorius rodys 1280×720 raiška. Jei televizorių apžiūrėsite ne internete, atkreipkite dėmesį į lipduką HD ready, kuris turėtų būti ant televizoriaus. Ateityje visa televizija bus transliuojama tik skaitmeniniu formatu, reiškia ir po kelių metų, kai visiškai nebeliks analoginės televizijos, jūsų televizorius kuo puikiausiai rodys skaitmeninės TV kanalus be jokių trukdžių. Aišku, galite ieškoti ir Full HD raiškos televizoriaus, kurie rodys jau HD kokybės kanalus (kol kas Lietuvoje tokių nedaug, o ir tie patys yra užsienietiški).

Jei vis dėlto ateityje nuspręstumėte įsidiegti mokamą skaitmeninę televiziją, atkreipkite dėmesį ir į tai, ar jūsų televizorius turi SCART jungtį, kuria paprastai prijungiamas skaitmeninės TV priedėlis.

Visa kita yra nelabai svarbu, nes iš esmės televizoriaus funkcija yra rodyti vaizdą. Tai, ar jis turi funkciją, kuri numatytu laiku išjungia ar įjungia televizorių, yra labai asmeniška, todėl geriausia teirautis konsultanto.

DVD grotuvai, namų kino sistema ir kiti priedai

Televizorius šiais laikais yra daug daugiau nei tik TV kanalų žiūrėjimas. Tai prietaisas, skirtas pramogoms ir laisvalaikiui namie. Tokios pramogos – DVD filmų nuoma, vaizdo klipai ar ištisas koncertas vakarėlio metu, puikus garsas. Televizorius gali vakarėlį paversti tikrai turiningu, o laisvalaikį namie – viena mėgstamiausių pramogų.

Pirmiausia reiktų atkreipti dėmesį į televizoriaus įstrižainę, nes pramogoms reikalingas kiek didesnis televizorius. Aišku, jei leidžia sąlygos. Televizoriuose įmontuotos kad ir galingos kolonėlės vis tiek negali perteikti tokio garso, kaip papildomai įsigyta namų kino garso sistema iš kelių kolonėlių ir žemų dažnių kolonėlės, kuri kartais ne juokais supykdo kaimynus dėl žemų garsų ir vibracijos. Perkant televizorių namų pramogoms būtina atkreipti dėmesį ne kiek į vaizdo kokybę, kiek į esamas jungtis, kuriomis prijungiami įvairūs prietaisai. Atkreipkite dėmesį, ar televizoriuje yra SCART jungtis ir bent pora HDMI jungčių. Garso jungtys tikrai bus pritaikytos namų kino sistemai pajungti, tad čia galvos sukti nereikės.

USB atmintinės prijungimas

Jei televizorius prijungtas prie namų kino sistemos, kuri užtikrina puikų erdvinį garsą, reiktų atkreipti dėmesį ir į USB 2.0 jungtis, kadangi per jas galima pajungti USB atmintinę su mėgstama muzika ir jos klausyti vakarėlio metu. Tam nereikia jokio DVD leistuvo ar kompiuterio, nes dauguma televizorių su USB jungtimis turi ir mp3 bylų skaitymo funkciją, tad nesunkiai iš televizoriaus pasidarysite muzikinį centrą. Jei nėra namų kino sistemos, bet kartais norėsite muzikos klausytis per televizoriaus kolonėles, pirkdami paieškokite tų modelių, kuriuose įmontuotos galingesnės kolonėlės – bent 2 kolonėlės po 10 vatų (2x10W). Kai kurie televizoriai dar turi įmontuotas papildomas 15 W SW kolonėles, tačiau jie naudoja pažangesnę Virtual Dolby Surround garso atkūrimo sistemą. Paprastai SRS Theatre Sound garso atkūrimo sistemos visiškai pakanka. Prieš naudodami savo televizorių muzikos klausymuisi dar galėsite nustatyti tam tikras garsines schemas, skirtas tam tikrų žanrų peržiūrai – klasikinei, šokių muzikai, džiazui ar rokui.

USB 2.0 lizdas tarnauja ne tik muzikos bylų klausymuisi, bet ir nuotraukų peržiūrai. Aišku, jei norite peržiūrėti tiesiai iš kameros, reikės USB arba HDMI laido, kuris paprastai būna pridedamas perkant foto arba video kamerą. Jei turite SD kortelių skaitytuvą per USB, taip pat galite pasinaudoti peržiūrėdami nuotraukas.

HDD su filmais, media leistuvai ir žaidimų kompiuteriai

Televizoriaus priedai paverčia paprastą televizorių į kino teatrą, kuriame galite žiūrėti norimus filmus be jokių ribų ir net žaisti kompiuterinius žaidimus. Tokie televizoriai pasižymi didele įstrižaine, aukšta vaizdo atkūrimo kokybe ir suderinamumu su daugybe išorinių prietaisų.

Jei norėsite prie televizoriaus prijungti didelės talpos nešiojamąjį diską (HD) su filmais, paprastos USB atmintinės nuskaitymo funkcijos gali nepakakti, nes ji paprasčiausiai neatpažins filmo bylos ir jos neatidarys. Būtina atkreipti dėmesį, ar yra filmus atpažįstanti programinė įranga. Tiesiog pasidomėkite, kokius formatus televizorius atpažįsta. Jei tarp jų yra MPEG-4, AVI, DIVX, MKV ir kiti – filmus žiūrėti galėsite.

Media leistuvas yra nepaprastas daiktas. Tai ne tik atminties kaupiklis, bet ir prietaisas, galintis įrašyti HD kokybės televizijos laidas ir filmus, kuriuos bet kada galėsite pasižiūrėti. Kai kurie media grotuvai gali būti jungiami prie kompiuterio, tad per juos galėsite žiūrėti Youtube vaizdelius, Facebooko profilio atnaujinimus ir pasiekti kitas internetines tarnybas.

Žaidimų kompiuteriai (konsolės) yra viena populiariausių pramogų pasaulyje. Xbox, Wii ir PlayStation yra pasauliniai žaidimų lyderiai, per kuriuos žaidžiami rimti žaidimai, o taip pat ir žaidimai vaikams, bei šeimai. Norint žaisti tokius žaidimus, reikalingi ypač didelės įstrižainės ir puikios vaizdo kokybės televizoriai. Pagal vaizdo kokybę labiausiai tinkami yra plazminiai televizoriai. Jie užtikrina kur kas geresnį vaizdą nei LCD ar LED-LCD tipo televizoriai. Naujausi modeliai yra ekonomiški ir elektros suvartoja beveik tiek pat kiek senesni LCD televizoriai.

Kadangi televizorius jau bus apkrautas įvairiais prietaisais prietaisėliais, būtina atkreipti dėmesį į HDMI ir USB jungčių skaičių. po vieną HDMI ir USB jungtį turintys televizoriai tikrai nepatenkins poreikių, todėl būtina ieškoti aukštesnės klasės televizorių, kuriuose jau yra ir 4 HDMI jungtys, per kurias ir jungsite visus šiuos prietaisus.

Skype, internetas ir visų prietaisų valdymas televizoriuje

Jei namuose turite interneto ryšį ir nedidelį nešiojamąjį kompiuterį, dėl kurio pešasi visa šeima, galima pagalvoti apie naršymą televizoriuje. Tam reikia turėti bevielį namų interneto tinklą (Wi-Fi) ir televizorių, turintį Wi-Fi imtuvą, kuris iš paprasto televizoriaus paverčia šį buities prietaisą kompiuteriu be klaviatūros ir pelės. Esminė šio televizoriaus Wi-Fi funkcija  susijusi su kitomis televizoriaus funkcijomis, kurios gali praversti buityje.

Viena tokių funkcijų – pokalbiai Skype. Kai kurie 3D technologijos televizoriai jau turi integruotą Skype programą, kuri leidžia kalbėtis su draugais ir giminaičiais tiesiog sėdint prieš televizorių. Interneto ryšys per LAN adapterį arba Wi-Fi yra pakankamas ir vaizdo pokalbiams.

Dar viena naudinga funkcija – naršyklė televizoriuje, kuri leidžia naršyti po norimus puslapius, o ne vien tik integruotas socialines tarnybas YouTube ar Facebook.

Jei namai dideli ir juose yra kitas televizorius, keli kompiuteriai ir kitokie duomenis kaupiantys prietaisai, kurie gali būti pasiekiami per Wi-Fi, gali praversti DLNA funkcija. Tiesiog televizoriuje galima pasiekti visus tuos prietaisus ir naudotis jų resursais ir duomenimis.

Tokios funkcijos tik pradeda atsirasti. Jos yra tik brangiuose 3D televizoriuose, tačiau tai yra ateities technologijos. Po poros metų, dauguma naujų televizorių tokias funkcijas turės nepriklausomai nuo to reikia jų žmogui ar ne.

Į ką dar reiktų atkreipti dėmesį renkantis televizorių?

Šiuo metu yra labai akcentuojama pati televizoriaus ekrano technologija – kineskopiniai (CRT), skystųjų kristalų (LCD), šviesos diodų (LCD-LED) ir plazminiai (PDP). Kadangi šios technologijos yra skirtingos, skiriasi ir jų elektros suvartojimo kiekiai. Mažiausiai elektros suvartoja LCD ir LED televizoriai, tačiau plazminiai užtikrina geresnę vaizdo kokybę. Televizoriai, priklausomai nuo įstrižainių, suvartoja nuo 50 iki 300 W elektros energijos per valandą. Paprastas stacionarus kompiuteris su visais priedais ir monitoriumi suvartoja daugiau, tad ar dabar verta televizorių rinktis pagal energijos suvartojimą? Jei norite padaryti dovaną savo močiutei ir nupirkti jai televizorių, tada gal ir reikėtų į tai atsižvelgti, nes už elektrą ji mokės iš savo kuklios pensijos. Kitais atvejais tai visiškai neturi įtakos televizoriaus pasirinkimui.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.